Dawne Bieszczady
Dawne Bieszczady
Odsłon: 165852 | Ocena: 742 | Czas: 12m 58s |


Szukaj
Dyskusja:


Dawne Bieszczady a ja nie lubie bieszczad...mieszkaja tam dzicy ludzie i jest tzw moda qsrod warszawiakow! beskidy gorce-duzo lepsze gory klimatycznie
Dziwne, na zdjęciach widać same cerkwie, żadnego kościoła. To co tam robią w tej chwili jakieś pierdolone polaczki ?
Skąd pochodzą fragmenty filmu?
Ktoś wie kto jest autorem tego filmu?
Panie Boże dziękuję Tobie źe sprawiłeś ukrom Akcję Wisła
Dziewczyny jak maliny !
Moja babcia pochodzi z Berechów Górnych. Byli jedyną rodziną polską. Przeżyła koszmar, widziała koszmarne zbrodnie banderowców na bliskich, rodzinie, przyjacielach. Tułała się po lasach. Kochała te góry i się ich bała. Wróciła w Bieszczady jak już miała ponad 60 lat. Ciągle ze strachem podążając szlakami w obawie, że banderowiec czai się za krzakiem. Ciągle mówiąc cichym głosem i bojąc się banderowców. Po wojnie wylądowała na zachodzie. W jednej małej wsi w jednej części skupili się Ukraincy,
Łemkowie w drugiej Polacy. Długo był podział. Co dała akcja Wisła. Mogła się odciąć od przeszłości, zacząć nowe życie i uporać się z tramą. Pamiętam ją jako spokojną, uśmiechniętą, ciepłą i tolerancyjną kobietę. Pewnie w środku przeżywała nie raz napady banderowców. Potrafiła wybaczyć. Żyjąc w jednej wsi, my jako wnuki i potomkowie polaków i Ukrainców mieszaliśmy się ze sobą. Zakochiwaliśmy, pierwsze miłości. Babcia nigdy nic nam nie powiedziała. Dzisiaj wiem jak dużo tolerancji i wybaczenia musiało to od niej wymagać. Co utraciła dzięki akcji Wisła? Ukochane Bieszczady. Co zyskała spokój. Myślę, że trudno by było znowu żyć w Bieszczadach.
Piękny film
Warto było obejrzeć 👍👍👍
Ukraincow mogli wysiedlic za swoje grzechy..ale Lemkowie mogli zostac moim zdaniem i by nikomu nie szkodzili tam skad ich zabrano do dzis jest pustostan..
Nostalgicznie zdjęcia i żal Łemków , Bojków . Akcja Wisła była złem koniecznym chociażby za Jasiel 46, gdzie wymordowano z zimną krwią prostych żołnierzy WOP strzegących ludność obojga narodów. .Bandytom takim jak Wladymir Hoszka, Stefan Stebelski wieczne potępienie.
Gdyby nie ,, Akcja Wisła " , Podkarpacie wyglądałoby jak Bośnia albo Kosovo . Zamachy terrorystyczne , pobicia , ruina ekonomiczna . Ale lepiej fantazjować o ,, Rzplitej , Wielokulturowej " . Bajanie bez sensu .
Autorowi Tych zdjęć należy się ogromna pochwała za ukazanie samej historiografii Bieszczad. Polecam
Piekne te krajobrazy....mimo trudu zycia bylo pieknie.
Цудоўная музыка. Цудоўны край!
Akcja Wisła zapobiegła wymordowaniu wielu mieszkańców. Mieszkańcy tych wiosek otrzymali nowoczesne gospodarstwa na zachodnich granicach kraju. Co ciekawe mieszkańcy ci nie kultywowali swojej kultury na nowych terenach.
Dzięki za trud, byłem rok czasu pod Otrytem, dopiero po miesiącach usłuszałem "ty nasz" nie wiem czy to była akceptacja.
coshoo2 to był kilof czy siekiera
szokujące wrażenia zdjęciowe i muzyczne. ja urodzony w 1976 w 10ha gospodarstwie od dziecka ciężka praca w rolnictwie . z sentymentem wspominam ten czas. dziękuję za film.
proszę mi powiedzieć, jaka muzyka gra w filmie?